Kiks u Ljubljani, Hrvatska bez bodova na startu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo

Hrvatska nije dobro otvorila nastup u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo. Slovenija je slavila s 1:0 golom Sandija Lovrića još iz prvog poluvremena…

akon prvog kola kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Kataru, Hrvatska je upisala poraz u Ljubljani od Slovenija (1:0). Nažalost, Vatreni nisu bili na pravoj razini, bilo je to daleko ispod očekivanja i u nastavku kvalifikacija Hrvatska će morati pružiti daleko bolje partije ako želi vidjeti svjetsku smotru u Kataru sljedeće zime.

Hrvatska je dobro i angažirano započela susret u Ljubljani. Već nakon sedam minuta, nakon kombinacije Matea Kovačića i Šime VrsaljkaNikola Vlašić uposlio je Andreja Kramarića, no lopta je otišla pored gola.

Svega tri minute kasnije najbolja prilika Hrvatske na utakmici. Vlašić je sve sam odradio, probio se po boku i iskosa izbio pred Jana Oblaka, no njegov udarac slovenski vratar skreće u vratnicu. Nažalost, premda Slovenija nije ništa pokazala u uvodnim minutama, u 16. minuti stigla je do vodstva.

Ivan Perišić je pogriješio oko centra, hrvatska obrana nakratko je zaustavila kontru Slovenije, no lopta je došla do Sandija Lovrića čiji je šut okrznuo Marcela Brozovića i čudnom putanjom ušla u mrežu. Primljeni pogodak kao da je uzdrmao Hrvatsku jer su u 22. minuti Slovenci mogli povećati prednost, ali srećom ovoga puta obrana je dobro reagirala.

Vatreni su se ipak trgnuli i u 28. minuti Slovenija je opasno živjela. Domagoj Vida je nakon ubačaja Luke Modrića promašio loptu, a na drugoj stativi Dejan Lovren nije uspio ugurati loptu u mrežu. Nije idealno izgledala Hrvatska u prvom dijelu, ali Slovenija je ipak nezasluženo došla do prednosti.

U nastavku susreta Zlatko Dalić odlučio se ostaviti u svlačionici Bornu Barišića, a umjesto njega je ušao Mislav Oršić. Očekivala se daleko ofenzivnija i konkretnija igra Hrvatske u napadu, ali već početkom poluvremena umalo je Slovenija došla do drugog gola.

Nakon opasnog ubačaja u peterac, Perišić je nastojao izbiti loptu, ali je vrlo nespretno igrao glavom i umalo pogodio vlastitu mrežu. Nešto kasnije svoj udarac okušao je i Oršić, ali premda jak, šut je išao po sredini gola i Oblak je to lakoćom uhvatio u ruke.

Ušlo se u jednu mirniju fazu utakmice koja je daleko više odgovarala Sloveniji. Matjaž Kek odlično je postavio svoju obranu koja je djelovala prilično kompaktno i čvrsto. Hrvatska nažalost nije imala rješenja za gustu obranu, naprosto nije bilo brzog protoka lopte i jednostavnih opcija.

Možemo izdvojiti nekoliko polu prilika Vatrenih, imao je Perišić jedan solidni udarac, ali vratar Slovenije danas nije imao previše zahtjevan posao. Slovenija je imala u 89. minuti još jednu odličnu šansu, ali Blaž Kramer u izglednoj poziciji reagirao je jako loše.

Hrvatska je tako otvorila vrlo teške i zahtjevne kvalifikacije porazom. Kao što smo rekli u najavi susreta, Slovenija nikada nije slavila protiv Hrvatske, ali eto večeras se i ta tradicija prekinula. Teško je reći da je nakon prvog kola vrijeme za paljenje alarma, ali Hrvatska će morati puno bolje izgledati u nastavku kvalifikacija.

Dodajmo još kako je u skupini H osim Slovenije, prvo kolo s tri boda zaključila Rusija koja je svladala Maltu dok su Cipar i Slovačka podijelile bodove (0:0). U drugom kolu koje je na rasporedu za tri dana Hrvatska će u Rijeci ugostiti Cipar. Ne treba niti spominjati kako je pobjeda u tom susretu apsolutni prioritet.