Luka Dončić ubacio 42 poena [VIDEO]

Nakon probijanja obrane Clippersa, ponovno, da bi postigao 41. i 42. bod remek-djela, Luka Dončić podigao je ruke u zrak, pogledao American Airlines Center i upio trenutak.

Još jedan veliki za njega – i Mavericks, koji su zajedno odrastali u pobjedi nad Clippersima u srijedu navečer s 105 na 89, kojoj je na nacionalnoj razini svjedočila publika ESPN-a.

Dvije noći nakon što su u konačnih 3:12 izgubili bez golova u porazu od iste ekipe Clippersa na istom terenu, Mavericksima nije bilo potrebno herojstvo.

“Posljednje dvije utakmice bile su poput doigravanja”, rekao je Dončić. “Igrali smo tvrdo i tako moramo biti spremni za doigravanje ako uspijemo.”

Ako uspiju? Doduše, Mavericks (21-18) su tek na osmom mjestu zapadne konferencije, ali pobijedili su u 12 od posljednjih 16 utakmica i zaostaju samo 3,5 utakmice za četvrtoplasiranim Clippersima.

Računajući regularnu sezonu i utakmice doigravanja, Dončićev nastup u srijedu s 42 poena, 9 asistencija i 6 skokova bio je 11. izlazak u 40 bodova u karijeri. Troje je bilo protiv Clippersa, od kojih dvoje u balonu Disney Worlda tijekom prošlogodišnje serije doigravanja u prvom kolu.

Dončić je rekao da je, kad je podigao ruke i pogledao oko sebe, cijenio pandemijom ograničenih 4.000 koji su došli u American Airlines Center i ispunili arenu bukom. “To je za njih”, rekao je Dončić. “Stvarno cijenim što dolaze.” Dončić je napravio 16 od 28 pokušaja terenskog pogotka i na trenutke se činio nezaustavljivim – čak su i neki njegovi promašaji bili spektakularni, posebno onaj kasno u četvrtoj četvrtini kada je Paul Georgeu, jednom od najboljih NBA-ovih braniča, pokrenuo gležanj . “Vidite kako napada momke, a to mu izgleda tako jednostavno”, rekao je Kleber. “Ali svaki put kad puca pomislite da je to gotovina.”

Rekao je trener Mavericks Rick Carlisle: “Luka je bio spektakularan. Ponekad vam jednostavno ponestane pridjeva da biste opisali koliko je zapravo dobar. Ali večeras je bio izuzetno dobar – i trebao nam je svaki poen, svaki skok, svaka asistencija, a u obrani je bio i sjajan. ”

Mavericks su dobili 15 poena od Tima Hardawaya mlađeg, 14 od Josha Richardsona, 12 od Maxija Klebera i 11 poena i 13 skokova od Kristapsa Porzingisa. Igrajući bez jednog od svojih najboljih braniča, Doriana Finney-Smitha, koji je ranije u srijedu proslavio rođenje sina, Mavericks su se unatoč tome obrambeno zaustavili tijekom posljednja tri razdoblja.

Dallas je dopustio pucanje iz Los Angelesa 12 od 22 i zaostao 29-24 nakon jedne četvrtine, ali Clippersi su ostatak puta skupili samo 37,8% šuta (25 od 66).

Ulazeći u srijedu, Mavericks su bili kombinirani 1-7 protiv četiri najbolje momčadi zapadne konferencije: Utah (0-2), Phoenix (0-3), Lakersi (0-1) i Clippers (1-1).

Usamljena pobjeda Dallasa bila je pogodna za 51 bod koji je Clippersima priuštila dva dana nakon Božića, što je zasigurno izgledalo kao odstupanje na više načina. Spomenutih sedam poraza ostvarilo je kombiniranih 75 bodova, uključujući 23 od Lakersa i 31 u dva poraza u Utahu.

Utakmica u srijedu pokazala je da je možda taj prvi rezultat Clippersa znak onoga za što je Dallas bio sposoban prije nego što je njegovu rotaciju uništio COVID-19 u siječnju.

“Mislim da smo večeras poduzeli neke korake”, rekao je Carlisle. “Ali goruće pitanje uvijek glasi:” Kako i odakle to preuzimate odavde? “U mukama smo vrlo teškog rasporeda s obzirom na protivnike.”

Mavericks sada odlaze u Portland na utakmicu protiv Blazersa dvije utakmice zaredom, u petak i nedjelju.

“Samo želim vidjeti kako nastavljamo pristupiti tim igrama”, rekao je Carlisle.

Iako Carlisle opisuje Mavericks kao momčad “mladog veterana”, još uvijek je na mladenačkoj strani. Prosječna dob igrača (26,3) odgovara NBA prosjeku i 15. je u ligi. Za usporedbu, prosječna starost Clippersa je 29,2, najviša u ligi, uz znatno iskustvo doigravanja.

“Učimo stvari svaki dan”, rekao je Carlisle. „U tijeku je. Ova je momčad u posljednje dvije godine zaista napredovala, zaista, otkad su zajedno i prošli puno toga – ne samo s košarkaškom sezonom, već i sa svime što dolazi s jedinstvenim spletom okolnosti za sve ove godine. ”

Carlisle je utakmicu u srijedu nazvao “izazovom na visokoj razini, ali ovako postajete bolji i puno se toga može reći o raspoloženju i stavu koji zauzimate u ovakvoj igri.”

Peti uzastopni meč od All-Star pauze, Mavericks je zaostao nakon jednog razdoblja, ali minus od pet koševa poboljšanje je u odnosu na rane rupe prethodnih utakmica. Smanjenje za 14 protiv Clippersa u ponedjeljak; vukao 10-0 do Denvera; i 31-14 protiv Oklahoma Cityja.

“Ne moramo imati veliko vodstvo ili pobjedu u četvrtini, ali moramo izbjeći nedostatke od 10 i više bodova”, rekao je Carlisle. “To vas dovodi do kopanja iz rupe tijekom 48 minuta.”

Mavericks su poveli tijekom jake druge četvrtine u kojoj je Dončić postigao 11 poena, Richardson je zabio 10, a Hardaway sedam.

Mavericks su u nekoliko navrata u trećoj četvrtini gurali vodstvo na dvoznamenkaste znamenke, da bi vidjeli kako se Clippersi vraćaju, uključujući niz od 8-0 do kraja perioda i smanjili zaostatak na 77-71 ulazeći u četvrtu.

Noćas su, međutim, Dončić i Mavericks imali svaki odgovor.